Historie Černé růže

Komplex budov „Černá růže“ se sestává ze dvou domů: č.p. 853 Na Příkopě 12 a č.p. 894 Panská 4, Praha 1 – Nové Město, propojených pasáží, která je rozšířena vertikálně do dvou pater ochozů. Objekt Na Příkopě pochází ze 40.let 19.století a vyznačuje se zajímavou romantickou fasádou podle návrhu Jana Davida Frenzla. Úpravy interiérů jsou z doby kolem roku 1880 od Josefa Fanty. V roce 1932 byla vystavěna podle projektu významného funkcionalistického architekta Oldřicha Tyla dvorana s obchodními a provozními prostory, tvořící průchozí pasáž z Příkopů do Panské ulice. Zajímavý je především interiér pasáže Černá růže se sklobetonovou klenbou a ochozy.

Objekt je zákonem chráněnou kulturní památkou, zapsanou ve státním seznamu nemovitých památek jako důležitý doklad meziválečné moderní architektury.

V roce 1996 začala rekonstrukce těchto objektů, jejímž cílem bylo odstranit stavebně a provozně nevyhovující stav, obnovit všechny dožité prvky těchto budov, zvýšit kapacitu všech rozvodů a zmodernizovat vybavení těchto prostor tak, aby vyhovovalo nejen současným normám a předpisům, ale aby sloužilo několik dalších desetiletí a zároveň přitom odpovídalo exkluzivitě lokality v centru hlavního města.

Pasáž Černá růže se tak přeměnila na pravé shopping centrum, které začalo sloužit plně návštěvníkům v listopadu 1998. Ve všech podlažích jsou značkové obchody, kavárny a restaurace. Shopping centrum Černá růže se tak stalo vyhledávaným centrem obchodu a služeb, jak pro obyvatele Prahy, tak pro její tuzemské i zahraniční návštěvníky a sídlem renomovaných firem.